• Кривична пријава за кражба на дрва

  Поради постоењеоснови на сомнение за сторени кривични дела Read More
 • Општина Охрид не сака да одговори колку се задолжени охридските училишта

  Веќе скоро една седмица, од Одделението за односи Read More
 • На Бакрачески не му одговара моменталната состојба на земјава

  Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески заедно со претставниците Read More
 • 1
 • 2
 • 3
 • Повик за солидарност за новинарите од „Фокус“

 • 1
 • Затворениот базен во Охрид никако да почне да се гради

 • 1

Поради постоењеоснови на сомнение за сторени кривични дела „Пустошење на шума“ и „Кражба на дрва“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против лицата М.С. (23), Ш.А. (24) и Е.С. (36) сите од струшкото село Лабуништа.  

Пријавените, на 11-ти овој месец кај местото „Голем равен“ атар на Лабуништа, од страна на полициските службеници од полициската станица за граничен надзор Лабуништа биле затекнати  во вршење нелегален транспорт на дрва со 11 коњи  на кои биле натоварени по 1,7 м3 нежигирано огревно буково дрво, една секира и една моторна пила. Заедно со нив, во нелегалниот транспорт со коњи учествувале и две малолетни лица.

На местото на настанот, во присуство на шумски полицаец извршен е увид при што е утврдено дека во државна шума исечени се околу 300 стебла букови дрва со пречник 25 сантиметри и 15 метри височина. Од нив, мал дел биле обработени за огрев, додека поголема количина бесправно исечени дрва биле соборени. На местото се затекнати околу 50 просторни метри буково дрво.

По добиена судска наредба, тим од полициски службеници и шумска полиција извршија претрес во домовите и другите простории кај пријавените како и во домовите на родителите на малолетните лица. Притоа, пронајдени се околу 9 метри просторни бесправно исечени огревни дрва кои со записник се предадени на претставник на јавното шумско претпријатие „Јабланица“ од Струга.  

                           

Охрид деновиве е седиште на средбите на врвни разузнавачи, кои дискутираат за превенција од тероризам и радикализација на младата популација, во зенитот на актуелните терористички настани на светската политичка сцена, во чие извршување се поголемо учество земаат и млади лица од Македонија и од регионот.

Министерката за внатрешни работи на Република Македонија, Гордана Јанкуловска, вели дека ваквите конференции се извинредна можност за размена на информации на безбедносните служби, во однос на безбедносните прашања, како витални аспекти на секоја држава.

''Посебно внимание беше посветено на проблемот кој се однесува на радикализација, пред се, на младите луѓе, и активностите кои мора да ги има првенствено семејството, а потоа и образовните институции, и институциите од сферата на социјалната заштита. Сето тоа треба да биде насочено во насока на сузбивање на ваквите функции, и навремено превенирање, да не дојде до такво нешто. Евидентно е дека не само регионот, туку и светот, во глобални рамки, во последно време, се соочува со предизвици кои во минатото не беа познати,  како прашањата со злоупотреба на религијата, и екстремната радикализација'', нагласува таа.

Јанкуловска додава дека секое општество мора да настојува да даде одговор на овие предизвици, кои што го вознемируваат светскиот поредок.

''Би можела со задоволство да констатирам дека овие средби и презентации беа искористени за продлабочување на меѓусебните контакти и односи, во функција на навремена размена на информациите кои земјите поединечно ги поседуваат. Бидејќи, кога станува збор за национална безбедност, но и генерално за безбедноста, речиси без исклучок, навремената размена на точни информации е нешто, што може најмногу да помогне'',  потенцира таа.

Министерката со став дека Македонија во последната година, направила крупни чекори за справување со ваквите ситуации, посебно од аспект на координација на безбедносните служби, пред се, на Управата за безбедност и контраразузнавање.

''Сите тие чекори се преземаат, и со цел зацврстување на правната рамка. Сите ние сме сведоци дека неодамна, Собранието на Република Македонија усвои посериозни измени на Кривичниот законик, каде што, практично, оние кои се организатори на поединци или групи кои заминуваат на боиштата во ризичните земји. Кривичниот законик сега предвидува и санкции за сите оние, кои поединечно ќе се вклучат во воени, полициски или пара - полициски формации во странство. Меѓутоа, дава и одговор на популаризација на ваквото однесување преку социјалните мрежи, јавното повикување, односно, секој акт на дополнителна промоција и мобилизација сега е веќе казнив'', децидна е Јанкуловска.

На конференцијата, учество зедоа три меѓународни организации, сите земји од соседството, Хрватска, Словенија, Австрија, Унгарија, Чешка, Полска, Британија, Франција, Италија, и Малта.

Организатори на настанот се македонската Управа за безбедност и контраразузнавање, и Тони Јакимовски, национален координатор за борба против тероризмот.

 

Весна Цветаноска

Веќе скоро една седмица, од Одделението за односи со јавност не сакаат да одговорат колку изнесува долгот на охридските основни и средни училишта и дали се блокирани нивните сметки. А1он упати прашање до кабинетот на градоначалникот Никола Бакрачески, но оттаму останаа без одговор.

Во изминатиов период и опозицијата во Охрид, во неколку наврати исто така го праша Бакрачески колку изнесува долгот на училиштата во Охрид и дали тој надминува над 1 милион евра, но тој и тогаш не одговори конкретно туку ја нападна најголемата опозициона партија.

Пред скоро една година, Бакрачески и неговата администрација во јавноста излегоа дека успеале да ги одблокираат сметките на основните училишта. Останува дилемата дали и тоа било дел од пропагандната машинерија на власта со цел да се прикријат лошите резултати на работа на Локалната самоуправа.

Како да стана практика тоа што кабинетот на Бакрачески да не одговараат ништо кога нема што да одговорат иако и тие како и медиумите треба да се во служба на граѓаните и да ја запознаваат јавноста со работата на Локалната самоуправа. Таа практика на премолчување е дел од причините за лошата состојба со демократијата за што Република Македонија константно трпи критики. 

 

Ф.Ј.

Извор: А1он

СДСМ - Охрид и натаму продолжува со интриги, местенки, сплеткарења и подлости од најнизок вид со кои упорно безуспешно се обидува да се реанимира на политичката сцена бидејќи нема програма, реагираат од кабинетот на Бакрачески.

Небулозно е тврдењето на оваа партија дека градоначалникот Бакрачески не ги поздравил борците, бидејќи целата јавност заедно со борците го слушаа говорот на градоначалникот со кои беа поздравени – велат од кабинетот.

Од Одделението за однсоси со јавност додаваат дека очигледно говорот не го слушнало највисокото раководство на СДСМ – Охрид и нивните избрани советници во Советот, бидејќи елитата од СДСМ не ги удостои борците и големиот празник 11 Октомври  со нивно присуство.

Токму оваа елита која го игнорира празникот треба да се извини на борците за игнорирањето кон оние кои се бореа за слободата и устоличувањето на елитата од СДСМ на функции кој ги ползуваа 50 години, а денес ги игнорираат борците и големиот празник– потенцираат од Општина Охрид.

Реагираа и од неговата партија, ВМРО - ДПМНЕ.

Фактот што   СДСМ со соопштение  јавно го  оправда  партизираното обраќање  на претседателот на Сојузот на Борци Гоце Горгиески по повод Денот на македонското востание   е доволен повод да констатираме дека оваа партија  е незрел политички субјект кој не  ги почитува националните празници и со чинот со кој истите ги партизира директно ги навредува граѓаните на  Република Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ изразува жалење што СДСМ  го злоупотребува големиот државен празник за добивање ситни политички поени  без притоа да помисли дека партизираните говори на свечености посветени на големи државни празници се навреда за сите учесници, ученици, уметници, граѓани  кои  беа  дел од свечената манифестација посветена на празникот.

ВМРО- ДПМНЕ  изразува жалење што СДСМ не го разбрала или сфатила обраќањето на градоначалникот Никола Бакрачески кој директно им се обрати и ги поздрави борците- учесници во народно ослободителната борба, но притоа во ниту еден случај настанот не го политизира и  заедно со останатите присутни ја проследи целата културно- уметничка програма. 

Денес се поставува прашањето,  дали станува збор  за синхронизиран настап меѓу СДСМ и претседателот на Сојузот на Борците Гоце Горгиески кој за политички цели ја злоупотреби јавната говорница!?  Денес  се поставува прашањето дали Горгиевски беше   претставник од Сојузот на борци или “маша“ која цврсто ја држи СДСМ!?  Денешниот испад на Горгиевски е доволна потврда да констатираме дека СДСМ знае добро да ги  контролира институциите каде ги филтрира сопствените кадри.       

ВМРО –ДПМНЕ укажува на фактот дека СДСМ и нејзините пулени на државни празници ја злоупотребуваат јавната говорница  напаѓајќи ја Државата и Власта и потсетува дека во  нивно време доколку  истото  било случено  говорникот  се соочувал со фатални последици.

Пред СДСМ конечно да созрее и да научи каде  и кога треба политички да дејствува јавно да им се извини на граѓаните на Република Македонија, на охриѓани, и на сите учесници  и организатори на манифестацијата затоа што  со политички ноти ставија  белег на годинешните празнувања посветени на   празникот “11 –ти Октомври“ - стои во реакцијата на партијата.

ВМРО-ДПМНЕ денеска уште еднаш покажа дека не ја почитува антифашистичката борба, борците од НОБ и државниот празник 11 Октомври, реагираат од СДСМ.

На свечената седница во Советот на општина Охрид, по повод државниот празник, градоначалникот Никола Бакрачевски не ги поздрави присутните борци од НОБ и ја напушти седницата за време на обраќањето на претседателот на Здружението на борците. Седницата ја напуштија и советниците од ВМРО-ДПМНЕ и пратеникот Сашо Василески – велат од партијата.

Тие додаваат дека ова е показател за игнорантскиот и понижувачки однос на ВМРО-ДПМНЕ кон оние коишто се бореа за Македонија и кон оние кои ги дадоа животите за нејзината слобода.

ВМРО-ДПМНЕ го омаловажува придонесот на борците од НОБ за Македонија и не ја почитува историјата на македонскиот народ.Бараме градоначалникот Бакрачевски и ВМРО-ДПМНЕ да им се извинат на борците од НОБ и на граѓаните на Охрид – стои во соопштението на СДСМ.

Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески заедно со претставниците на Локалната самоуправа не можејќи да ја слушнат реалната состојба со Република Македонија, револтирани од говорот на претседателот на Сојузот на борци Гоце Георгиески денеска на напуштија свеченоста по повод одбележувањето на Денот на востанието, 11 Октомври.

Откако претседателот на Сојузот на борци од Охрид и Дебарца почна да зборува за катастрофалната економска состојба на Република Македонија, одливот на млади мозоци и немањето политички дијалог на власта и опозицијата, Бакрачески револтирано ја напушти свеченоста. По многу кратко време, најверојатно по наредба, свеченоста ја напуштија и претставниците на Локалната самоуправа, советниците од ВМРО – ДПМНЕ, како и пратеникот Сашо Василески и директорите на јавните претпријатија во Охрид.

Откако Георгиески заврши со говорот, тие се вратија во големата сала на Општина Охрид и ја проследија културната програма на свеченоста по повод одбележувањето на 11 Октомври – Денот на востанието.

Од кабинетот на Бакрачески во однос на напуштањето на седницата велат дека во излагањето на првиот човек на Сојузот тој изнел свои лични видувања, ставови, перцепции и доживувања за власта во земјава.

Обраќањето на првиот човек на Сојузот на борците на Општина Охрид, Гоце Ѓорѓиески, во кое тој изнесе свои лични видувања, ставови, перцепции и доживувања за власта во земјава, го оценуваме како очигледна злоупотреба на празникот 11 Октомври и настанот кој по тој повод го организираа заедно Локалната самоуправа на Охрид и Сојузот на борците– велат од кабинетот на Бакрачески.

Спорт

Останато

Култура